Kolejne posiedzenie Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów za nami

Kolejne 5 zespołów uczniowskich otrzyma dofinansowania przyznane przez Kapitułę Programu Odkrywcy Diamentów. W dniu 19.09.2022 roku, spośród nadesłanych 11 zgłoszeń projektów wyłoniono 5 najlepszych.

Zespól FATIK, który tworzą uczennica i uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Iłży (woj. mazowieckie) za otrzymane wsparcie w wysokości 4 200 zł będą badać zachowania behawioralne człowieka. Członkowie zespołu chcą skupić się na prowadzeniu kolejnych badań oraz późniejszym dodawaniu kolejnych funkcjonalności do aktualnie prowadzonego projektu tj. urządzeniu wykrywającym fazę mikrosnu co może eliminować tak duży problem jakim jest możliwość spowodowania wypadku poprzez zaśnięcie za kierownicą. Projekt otrzymał już tytuł finalisty konkursu Intel AI4youth oraz zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie sztucznej inteligencji – Intel AI Global Impact Festival.

Kolejne dofinansowanie w kwocie 11 000 złotych otrzyma zespół z uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Zespół Orange Aerospace to grupa pasjonatów modelarstwa rakietowego chcących rozwijać swoja pasję i zarażać nią innych. Projekt jest kontynuacją zeszłorocznego projektu, który także otrzymał wsparcie w Programie Odkrywcy Diamentów. Za otrzymane w tym roku wsparcie zespól planuje zoptymalizować rakietę, jej optymalizację lotu oraz usprawnić system odzysku aby zoptymalizować ryzyko awarii. Dodatkowo uczniowie planują wykonanie i usprawnienie elektroniki pozwalającej na pomiary atmosferyczne a później także badanie zachowania powietrza przy prędkościach naddźwiękowych.

Zespół ALO PB, który tworzą uczniowie różnych klas Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, za otrzymane wsparcie w wysokości 10 000 zł,  planują budowę robotów z którymi będą brać udział w konkursie Task Hunters czyli zawodach, w których symulowana jest awaria elektrowni atomowej. W ramach otrzymanej kwoty zaplanowano także skonstruowanie rękawicy tłumaczącej język migowy oraz opaski na rękę wyposażoną w pulsometr i moduł wi-fi. Zadaniem opaski będzie wyłączenie światła w mieszkaniu, kiedy puls spadnie poniżej określonego poziomu (np. podczas snu).

Uznanie Kapituły Programu zyskały także 2 projekty uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku. Pierwszy z nich – BBateria – otrzymał środki w wysokości 8 000 zł. Celem projektu jest wytworzenie autonomicznego systemu pomiarowego zasilanego metabolizmem bakterii. Uczniowie zaplanowali kilka etapów badań i prac w których wspierać ich będzie Politechnika Białostocka oraz Politechnika Wrocławska. Drugim projekt realizowany jest przez zespól beeTech. Celem ich projektu, na który zespół otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 000 zł,  jest poprawa jakości życia pszczół w ulach a tym samych zwiększenie ich siły i efektywności. Zapanowano stosowanie wyłącznie naturalnych środków leczniczych, co pozwoli na pozyskiwanie wysokiej jakości produktów i co nie będzie wymagało stosowania karencji przed pozyskaniem miodu.

Wsparcie Programu Odkrywcy Diamentów w postaci stypendium, otrzymał także student Politechniki Białostockiej. Pan Daniel Aleksiejczuk w tym roku rozpoczyna studia na Wydziale Mechanicznym. Jest laureatem wielu konkursów m.in. zdobywcą II miejsca w kategorii Lego Sumo w turnieju robotów RoboGame w 2021 roku. Jest także dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku w kategorii „innowacyjna myśl techniczna” oraz zdobywca medalu Diligentiae w 2021 roku.

Kolejne posiedzenie Kapituły Programu odbędzie się już przyszłym roku. Serdecznie zapraszamy do składania wniosków.