Sukcesy

Zuzanna Głowacka i Agnieszka Ostrowska – laureatki Konkursu Naukowego E(x)plory – będą reprezentowały Polskę podczas Infomatrix 2019 w Rumunii

E(x)plory to jeden z najważniejszych konkursów naukowych skierowany do osób w wieku 13-20 lat. Podczas trzydniowego finału zaprezentowano 35 najlepszych projektów z biologii, chemii, fizyki, informatyki, mechaniki oraz robotyki. Prace oceniało dziewiętnastoosobowe jury składające się z przedstawicieli świata nauki i biznesu.

W finale konkursu Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej reprezentowało pięciu uczniów: Zuzanna Głowacka i Agnieszka Ostrowska (projekt reThink) oraz Konrad Oborski, Mikołaj Kasabuła i Maciej Bachurzewski (projekt Zośka). Zuza i Agnieszka zostały laureatkami E(x)plory i pojadą do Rumunii wziąć udział w konkursie Infomatrix.

Infomatrix w Rumunii to największy konkurs informatyczny w Europie organizowany od 2003 roku. W ostatniej edycji swoje projekty prezentowało 175 zespołów z 32 państw.

Przebieg konkursu E(x)plory:

Grudzień 2017 – zgłoszenie projektu do konkursu.
Styczeń 2018 – zakwalifikowanie się do jednego z czterech półfinałów.
Kwiecień 2018 – zawody w Bydgoszczy i awans do finału.
Październik 2018 – finał konkursu w Gdyni.

Prace nad projektami były możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów.

Bioniczna proteza ręki, projekt zespołu zespołu MindHand, została nagrodzona złotym medalem na  70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze w Niemczech (1 – 4 listopada 2018r.).

Członkowie zespołu MindHand to konstruktorzy bionicznej protezy ręki, wykorzystującej nowoczesne technologie i autorskie rozwiązania. Do tej pory udało się opracować funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D.

Wynalazek budził wyjątkowo duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi.  Mogli oni zobaczyć na żywo możliwości protezy MindHand i sterować protezą przy użyciu specjalnej opaski na rękę – relacjonuje po powrocie z Norymbergi Paweł Antoniuk. Wśród odwiedzających stoisko były także osoby niepełnosprawne lub poszukujące rozwiązań dla najbliższych, którzy borykają się z takim problemem. Często padały pytania dotyczące terminu wprowadzenia protezy MindHand na rynek.

Bioniczna proteza ręki jest sterowana sygnałami EMG pochodzącymi z mięśni. Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji zawarty w protezie. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia z którego pochodził sygnał. Projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów – opowiada dr hab. inż Jarosław Sidun, opiekun zespołu.

Bioniczna proteza ręki ma być nie tylko funkcjonalna, ale i dostępna – jej cena powinna być kilkakrotnie niższa od dostępnych urządzeń na rynku.

Projekt dwukrotnie uzyskał dofinansowanie w Programie Odkrywcy Diamentów. Członkowie zespołu, Pan Paweł Antoniuk i Sławomir Grycuk są również stypendystami Programu.

Więcej info na: https://pb.edu.pl/sukcesy/zloty-medal-na-targach-w-norymberdze-dla-pb/

 

Gratulujemy sukcesów wszystkim naszym „diamentom” !