Członkowie diamentowego zespołu ze szkoły z Moniek nagrodzeni.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Mońkach, tworzący grupę Koło Konstruktora, która w styczniu br. otrzymała dofinansowanie w Programie Odkrywcy Diamentów na swój projekt dotyczący budowy turbiny wiatrowej, zostali laureatami III i IV miejsca Mistrzostw Polski Mechaników i Serwisantów „Młody Mechanik na Medal”. Konkurs organizowany jest  przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Zawody odbyły się jak co roku, międzynarodowych targach Agroshow w Bednarach k. Poznania.

 
W tegorocznej edycji konkursu, do którego 3-etapowe eliminacje zaczęły się już w marcu przystąpiło 240 uczniów z 30 techników rolniczych.

Do ścisłej czołówki zakwalifikowało się 10 uczniów z najlepszymi wynikami, którzy 22 września przystąpili do konkursu finałowego z teorii oraz praktyki. W tej najlepszej dziesiątce w kraju znalazło się dwóch uczniów z ZSOiZ w Mońkach: Krzysztof Jabłonowski – kl. III mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz Adam Wiśniewski również z klasy III mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Uczniowie Ci w finale musieli zmierzyć się z niezwykle trudnym testem wiedzy teoretycznej, który przygotował dr inż. Adam Ekielski (SGGW Warszawa). oraz zagadnieniami, które wymagały wiedzy praktycznej. 
Pytania dotyczyły m.in:
  • mechaniki pojazdów, agrotroniki,
  • konstrukcji maszyn,
  • hydrauliki siłowej,
  • techniki i technologii wytwarzania,
  • pomiarów,
  • diagnostyki i weryfikacji części w procesie naprawczym,
  • montażu i demontażu części maszyn,
  • rynku materiałów części zamiennych,
  • organizacji i bhp warsztatów naprawczych itd.
Po zaciętej i wyrównanej walce Adam Wiśniewski zajął III miejsce w Polsce, a jego kolega z klasy Krzysztof Jabłonowski – IV miejsce w Polsce.
W swojej kategorii wiekowej do konkursu przystąpił tez nauczyciel przedmiotów zawodowych, mentor diamentowego zespołu  –  inż. Piotr Cybulko. Zajął on IV miejsce w Polsce w swoich konkurencjach wśród najlepszych serwisantów w kraju. Wyżej wymienione wyniki pozwoliły zająć ZSOiZ w Mońkach trzecią pozycję wśród najlepszych techników w kraju.
Dodatkowym powodem do dumy jest fakt, że uczniowie z Moniek byli jedynymi uczestnikami finału którzy uczą się w szkole zawodowej w odróżnieniu do swoich rywali, którzy ucząc się w technikach mogą kształcić się w cyklu 4-letnim.
Serdecznie gratulujemy naszym Diamentom i ich opiekunowi i życzymy dalszych sukcesów.