Kolejne posiedzenie Kapituły Programu za nami

9 września 2021 roku członkowie Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów po raz kolejny spotkali się by wyłonić spośród nadesłanych zgłoszeń najbardziej innowacyjne projekty uczniów. Tym razem do rozpatrzenia było 8 wniosków z czego dofinansowanie otrzymały 4.
Trzy z nich trafiły do zespołów utworzonych przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej:
1. ALO PB – EKO – zespół składa się z trzech maturzystek. W związku z tym, że coraz większa ilość produktów zanieczyszcza naszą planetę, projekt ma na celu uświadomienie jak istotna jest segregacja oraz ograniczanie produkcji odpadów. Projekt  polega na  umieszczeniu w szkole urządzenia, które pomagałoby w segregacji śmieci. Urządzenie korzystać będzie z kodów kreskowych na opakowaniu i otwierać odpowiedni pojemnik. Uniemożliwi to pomieszanie odpadów. Każdy produkt ma unikatowy kod kreskowy, więc zespól stworzy bazę danych łączącą kod i materiał opakowania. Jeżeli w bazie tej nie będzie danego produktu, urządzenie za pomocą dodatkowych pytań i dotykowego wyświetlacza ustali gdzie dany odpadek ma trafić. Zespól planuje także współpracę z lokalnymi firmami, które wykorzystują do pakowania swoich produktów materiały biodegradowalne. Takie produkty wyświetlane będą w panelu urządzenia z pozytywną informacją.  Przyznana kwota dofinansowania to 3 000 zł.

2.  ALO PB – ROBO TEAM – w skład zespołu wchodzi grupa drugoklasistów. Uczniowie rozpoczęli już pracę nad dwoma pojazdami i urządzeniem do bezdotykowego wydawania maseczek. Pierwszy pojazd ma służyć do autonomicznego sadzenia słoneczników lub innych kwiatów o dość dużych nasionach. Na pokładzie pojazdu znajdzie się zestaw modułów dzięki którym robot będzie pracował w sekwencji: zrób otwór w ziemi, wrzuć nasiono, zasyp otwór, podlej, przesuń się o pół metra. Drugim robotem jest „autonomiczny kelner”. Robot będzie obsługiwał ludzi siedzących przy 4 stolikach. Komunikacja z robotem odbywać się będzie przy użyciu dedykowanej aplikacji na telefon. Robot natomiast będzie poruszał się wykorzystując linie i tagi RFID umieszczone na podłodze. Trzecie urządzenie ma służyć do wydawania maseczek uczniom w szkole. Wyposażone będzie w bezdotykowy termometr, wyświetlacz oraz podajnik maseczek. Aby ograniczyć dotykanie urządzenia zaplanowano, że komunikacja z urządzeniem odbywać się będzie przy użyciu modułu rozpoznającego komendy głosowe. Przyznana kwota dofinansowania to 7 000 zł.

3.  ALO PB –SUMO  zespól składa się z pasjonatów robotów klasy minisumo. Są to uczniowie zarówno drugiej jak i trzeciej klasy. Na swoim koncie mają pierwsze konstrukcje robotów walczących. Zespół planuje zbudowanie czterech robotów klasy minisumo, które będą miały szansę rywalizowania z konstrukcjami akademickimi. Planowane jest przetestowanie różnych typów silników, czujników oraz odlewanie opon o różnych parametrach. Zespół przetestuje także różne strategie walki jak i różne mikroprocesory. Wszystko po to, aby znaleźć optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Przyznana kwota dofinansowania to  5 000 zł.

4.  Orange aerospace – zespół złożony z dwóch pasjonatów elektroniki oraz modeli rakiet, których celem jest szeroko rozumiane rozwijanie awioniki. Posiadają doświadczenie w projektowaniu różnych układów elektrycznych, w tworzeniu oprogramowania oraz wytwarzania z różnego rodzaju materiałów, za pomocą różnych technologii. Uczniowie chcą za otrzymane środki udoskonalić obecne wersje zaprojektowanych przez nich kontrolerów lotu dzięki użyciu najnowszych technologii. Dzięki temu będzie można zmaksymalizować wydajność oraz zminiaturyzować układ. Dofinansowanie pomoże im stworzyć wysokiej klasy sprzęt naukowo-badawczy. Otrzymana kwota dofinansowania to 7 000 zł.
Kapituła przyznała także stypendia 4 studentom Politechniki Białostockiej:
1. Mateuszowi Sumorkowi – studentowi Wydziału Elektrycznego, pasjonatowi nowoczesnych i kreatywnych rozwiązań z dziedziny elektroniki i elektrotechniki. Jest on laureatem i finalistą różnych konkursów oraz wiceprezesem Koła Naukowego IO. Wielki fan pizzy.
2. Piotrowi Wasilewskiemu – studentowi Wydziału Mechanicznego. Posiada on doświadczenie w projektowaniu obwodów elektronicznych, oraz programowaniu mikrokontrolerów z rodzin STM32 oraz AVR. Interesuje się konstruowaniem od 10 roku życia. Już jako uczeń gimnazjum uczestniczył w finale Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory z projektem robota wielozadaniowego. Poza elektroniką interesuje się także modelarstwem i jest zapalonym rowerzystą.
3. Adamowi Wołkowyckiemu – studentowi Wydziału Mechanicznego na kierunku Automatyka i Robotyka, laureatowi wielu konkursów i olimpiad.
4. Jakubowi Żukowskiemu – Studentowi Wydziału Elektrycznego. Od młodości fascynuje go elektronika, technika oraz inżynieria. Przez lata działalności naukowej opracował wiele projektów w ramach pomocy dydaktycznej oraz społecznej. Prezes Koła Naukowego IO. Pasjonat kolarstwa szosowego.
Kolejne posiedzenie Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów odbędzie się w marcu 2022 roku. Serdecznie zapraszamy do składania wniosków o dofinansowania oraz stypendia.
Zapraszamy 🙂