Diamentowych sukcesów ciąg dalszy.

1.Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości 2018
Olimpiada organizowana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu, ma charakter naukowo – techniczny, a jej cel to zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Olimpiada rozgrywana jest w czerech kategoriach: pomoc dydaktyczna, pomysł techniczny, usprawnienie softwarowo-techniczne i pomysł ekologiczny.

17 maja odbyło się podsumowanie regionalnego etapu, na którym cztery diamentowe zespoły znalazły się wśród najlepszych. Pierwsze miejsce w kategorii pomysł techniczny zdobył zespół LO_PB2 za projekt Quadruped. W tej samej kategorii na siódmym miejscu uplasował się zespół PEPiK z projektem Tryton. Natomiast w kategorii pomoc dydaktyczna drugie miejsce zdobył zespół BMB z projektem EduBoty, a trzecie zespół LO_PB1 za projekt Czytnik alfabetu Braille’a.

Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano po dwa projekty z każdej kategorii, więc awansowały zespoły LO_PB2 (Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej) i BMB (3 Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku).

19 maja na stronie Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów ogłoszono wyniki etapu ogólnopolskiego. Zespół LO_PB2 w składzie Maciej Niszczota, Kacper Zaleski i Marek Mierzwiński uzyskali tytuł finalisty. Dyplomy i nagrody odbiorą 7 czerwca w Warszawie podczas uroczystego podsumowania konkursu.

2. Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO-motion 2018 odbyły się 19 maja 2018 w murach Politechniki Rzeszowskiej. W konkurencji freestyle wzięły udział dwa diamentowe zespoły. Konstrukcje obu teamów zostały wysoko ocenione przez jury konkursu i uplasowały się podium. Pierwsze miejsce zdobył Tryton zbudowany przez Paulinę Konopko, Patrycję Wasilewską, Karolinę Zapisek i Emilię Kulikowską (zespół PEPiK). Na trzeciej pozycji zawody zakończył projekt EduBoty, którego autorami są Bartek Staszyński, Marek Nowik i Bartek Łotko (zespół BMB). Oba zespoły tworzą uczniowie 3 Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Gratulujemy zespołom i ich mentorwi, Panu Grzegorzowi Nowikowi.