Uczniowie ze szkoły w Mońkach reprezentowali województwo podlaskie w finale Mistrzostw Polski w budowaniu turbin wiatrowych.

Uczniowie z ZSOiZ w Mońkach, którzy na początku tego roku otrzymali dofinasowanie
w Programie Odkrywcy Diamentów na budowę innowacyjnej turbiny wiatrowej wzieli udział w Finałach Mistrzostw Polski w budowaniu tych konstrukcji.  Drużyna zastosowała nowe i niespotykane dotąd rozwiązania techniczne w budowie turbin. Skomplikowany mechanizm tzw. zmiennej geometrii składający się z prawie 70 zaprojektowanych przez uczniów i ręcznie wykonanych części, dawał duże nadzieje na wygranie mistrzostw. Niestety, awaria maszyny w trakcie pomiaru na stanowisku doświadczalnym spowodowała, że zespół zajął ostatecznie 14 miejsce w kraju. Druga z drużyn z Zespołu Szkół W Mońkach zajęła IV miejsce.

Pan Piotr Cebulko, mentor diamentowej drużyny, w relacji z zawodów pisze: Praca nad projektem wymagała dużej wiedzy z zakresu projektowania, którą to wiedzę uczniowie poszerzali korzystając ze specjalistycznego oprogramowania SOLIDWORKS, w które wyposażona jest nasza szkoła. Atutem była również znajomość nowoczesnych materiałów inżynierskich. Budowa turbin na tak wysokim poziomie wymagała również poświęcenia, gdyż uczniowie mimo swoich obowiązków często zostawali w szkole do późnych godzin nocnych wraz ze swoimi opiekunami. Zaowocowało to dzisiejszą dobrą wiadomością. Duży wkład w osiągnięte sukcesy ma również Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów, które wsparło projekt rozbudowy turbin wiatrowych kwotą 6000 zł, za którą została zakupiona drukarka 3D, na której uczniowie wykonywali prototypy swoich maszyn.

Uczniom i ich mentorowi serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy szczęścia w kolejnych zawodach.